Malo by mať havarijné poistenie aj vaše auto?

PZP vám pomôže v prípade, keď spôsobíte škodu na majetku alebo zdraví tretej osobe. Čo však, keď poškodíte svoje vlastné auto? Vtedy vám pomôže havarijné poistenie. Je však viazané na vek automobilu a ďalšie faktory, preto sa nemusí oplatiť pre úplne každé vozidlo. Ako zistíte, či by ste si mali havarijne poistiť to vaše?

Kedy je havarijná poistka jasná voľba?

Spravidla sa havarijné poistenie odporúča pre novšie autá a tiež automobily od prémiových značiek. Sk ste si nedávno kúpili napríklad dva roky staré auto alebo jazdíte na luxusnom vozidle, nemáte veľmi nad čím premýšľať. Tieto automobily by určite mali mať komplexnú poistnú ochranu, teda mať povinné zmluvné poistenie a tiež aj havarijnú poistku. Hoci z hľadiska výšky poistného nejde o nízke čiastky, v prípade nehody sa vám táto investícia určite vráti. Najpopulárnejší variant v rámci havarijného poistenia je tzv. all risk, teda poistka, ktorá kryje všetky dôležité riziká, a to krádež, vandalizmus, živel a haváriu.

Pomôže aj PZP

V prípade, že jazdíte na staršom aute, havarijné poistenie už nemusí predstavovať najvýhodnejšiu investíciu. Ale to neznamená, že si vaše auto nemôžete kvalitne poistiť. Stavte na pripoistenia k PZP, ktoré rozšíria poistné krytie o ochranu vášho vlastného auta. Na výber máte doplnkové poistenie:

  • živlu,
  • stretu so zverou,
  • úrazu vodiča,
  • rozšírenej asistencie,
  • výtlku,
  • čelného skla.

Tieto pripoistenia sú dobrovoľné a tak si poistné krytie v rámci povinného zmluvného poistenia môžete vyskladať tak, ako vám to vyhovuje. Poisťovne ponúkajú aj tzv. poistné balíky, teda zákonné poistenie s vopred zostavenou kombináciou pripoistení za výhodnú cenu. 

V otázke výhodného zabezpečenia auta prostredníctvom poistenia máte viac možností. Rozhodnúť sa vám pomôže naše online porovnanie cien PZP. Ľahko a pohodlne si takto porovnáte ponuky od všetkých poisťovní na Slovenku, vďaka čomu určite nájdete tú najvýhodnejšiu ponuku. Okrem toho si naraz s ponukami zákonného poistenia môžete porovnať aj ponuky havarijného poistenia. Následne si vy sami určíte, či si uzatvoríte iba PZP, havarijnú poistku alebo obe poistenia. Ak sa nebudete vedieť rozhodnúť hneď, vygenerovaný prehľad si môžete nechať zaslať na váš e-mail a neskôr sa k nemu vrátiť. Je to naozaj také jednoduché.